پوکه معدنی قروه و کاربرد خاکسترهای آتش فشانی

پوکه معدنی قروه و کاربرد خاکسترهای آتش فشانیReviewed by Fallah on May 16Rating:

پوکه معدنی قروه و خاکسترهای آتش فشانی در صنعت ساختمان سازی

پوکه معدنی قروه و خاکسترهای آتش فشانی در صنعت ساختمان سازی بعنوان مصالح روکش سطح جاده، شن ریزی کردن راه آهن، اجزاء سنگی بلوک ساختمانی است. پوکه معدنی در حال حاضر يكي از مواد مهم است كه جايگزين شن و ماسه در استخرهاي تصفيه فاضلاب ها و پس آبهاي سنگين شده است.
ويژگي‌هاي منحصر به فرد اسکوریا به انضمام ساختمان حجره‌‌اي و توان سايندگي بالا سبب گرديده اسکوریا كاربردهاي مختلف و متنوعي در صنعت داشته باشد.
اسکوریا و یا همان پوکه معدنی قروه در تصفيه خانه ها، آب با كيفيت مطلوب تر را در استحصال مجدد آن به دست مي دهد، همچنين مدت زمان بهره برداري از پوكه قروه نسبت به شن و ماسه ۳ برابر بيشتر است. در ضمن با توجه به سبك بودن پوكه قروه، تخليه کردن استخرهاي تصفيه، ساده تر مي شود.
پومیس در كشاورزي بدون خاك (hydroponics) كاربردهاي مختلفي دارد و استفاده از اسکوریا(پوکه معدنی قروه) در اين نوع كشاورزي قابليت هاي كشت و بهره برداري را بالا مي برد و همچنين پوکه دانه بندی شده با اندازه ۵ تا ۱۰ میلیمتر بعنوان اصلاح کننده و بهينه ساز خاک ضعيف و براي بهتر شدن آبياري و زهکشي به کار مي رود چرا که باعث مي شود رطوبت درون خاک همچنان باقي بماندخشک نشود  و در پرورش گل و گیاه، تهويه مطبوع زمين هاي مسابقه، تهويه زمين چمن گلف و کود زمين هاي فقير از مواد معدني و ساخت مزارع کيوي کاربرد بسيار دارد و همچنين در مناطق خشك و يا مناطقي كه احتياج به ايجاد فضاي سبز و باغباني در نقاط خاص مي باشد (گلخانه ها، ايجاد فضاي سبز بر روي كانال هاي بتني زيرزميني و كشاورزي در مناطق كم آب)پوکه بعنوان لايه زيرين خاك به كار برده مي شود كه خواص مهم آن عبارتند از:
– حفظ آب و انتقال تدريجي آن به خاك
– كم كردن فشار خاك
– استفاده بهينه از حجم خاك
– بالابردن خاصيت معدني و قدرت خاك بعلت وجود مواد معدني در حد و درصد خاص

 

 

پوکه معدنی قروه

خاصیت سایندگی پوکه

پوکه معدنی قروه  نيز بعنوان يك ساينده بسيار خوب در صنايع استفاده مي شود. ساخت كاغذ سنباده، صفحات دستگاه فرز، سنگ شور كردن پارچه ها و سنگ پا ازجمله كاربردهاي سايشي پوکه معدنی قروه مي باشد. پوکه از نظر شيميايي خنثي و غيرقابل حل و فاقد خاصيت مغناطيسي مي‌باشد چگالي آن پايين و حاوي مخلوطي از سيليكات‌هاي نامنظم و اكسيد آلومينيوم و لايه‌هايي از اكسيد فلزات ديگر مي‌باشد.
پوکه دانه‌بندي شده كاربردهاي خاص و متنوعي در صنعت ساختمان و صنايع ديگر دارد، چنانچه استفاده از اين محصول باعث كم شده هزينه، بالا بردن ضريب هاي اطمينان و قابليتهاي خاص فيزيكي و شيميايي مي‌گردد.
كاربرد عمده پوکه معدنی در صنعت ساختمان بعنوان مصالح، در مصارف نهايي در تركيب و اجزاء سنگي بتن، روكش سطح جاده، نماي ساختمانها، تعمير و نگهداري و ساخت جاده و مكمل انواع ملاتها مي‌باشد.
البته ويژگي‌هاي خاص پوکه معدنی قروه مانند وزن مخصوص كم، استحكام تراكمي، ضرايب كشساني و پايداري در برابر آتش و ضريب حرارتي مناسب، نارسا بودن در برابر حرارت و صوت سبب شده تا پوميس در بتن ساختماني، قطعات پيش‌ساخته و پركننده سبك كاربرد فراوان تري داشته باشد. پوميسيت نيز بعنوان يك ماده افزودني پوزولاني براي بتن كاربرد دارد چنانچه مي‌تواند مدت، توانايي و دوام بتن را افزايش و گرماي هيدراتاسيون را كاهش دهد.

مصالح ساختماني

وزن مخصوص پوکه معدنی كمتر از يك است. نفوذ پذيري كم، مقاومت تراكمي كافي و مدول الاستيسيته پوکه معدنی باعث شده که از آن بعنوان مصالح مناسب در ستونهاي سبك ته باز و ته بسته، پنل‌هاي پيش ساخته نماي ساختماني، انوع آجرهاي سبك با ابعاد مختلف، پنل‌هاي ديواري و سقفی پيش ساخته، پركننده عايق سبك، بلوك‌هاي ساختماني تزييني و… ايجاد كرده است. كم شدن وزن بتن، جابجايي آن را آسان كرده، حجم ستونهاي مورد نياز و پي را كاهش داده و مقاوم سازي را كاهش مي‌دهد. بلوك ساختماني با ماسه و شن وزني در حدود ۱۷ كيلوگرم دارد در حالي كه مخلوط پوميس با ماسه و شن، وزن آن را به ۱۳ كيلوگرم كاهش مي‌دهد. با افزايش رنگدانه، از پوميس براي ساخت بلوك هاي تزييني رنگين استفاده مي كنند.

عمليات ساختماني و عمراني

پوکه معدنی بعنوان پر كننده كف ساختمان و شيب‌بندي پشت بام، استفاده در ملات پشت كار (مانند سنگ نما و …)، انواع سيمان‌كاري‌هاي نما و رويه كاري، حائل بين خاك و بتن (مانند بتن‌هاي فونداسيون، پايه پل‌ها، ديوارتونل‌ها و سدها، سقف كانال‌هاي زيرزميني، حائل بين ديوارهاي طبقات زيرين با خاك)، ساخت انواع بتن سبك با مقاومت مناسب، تعمير و نگهداري قطعات بتني و انجام ايزولاسيون لوله‌هاي زير آب رودخانه ها و درياها کاربرد دارد.

ساينده ای به نام پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی و پوميسيت به عنوان ساينده مورد استفاده قرار مي گيرند. خشن بودن پوکه، شكنندگي زياد با شكستگي‌هاي مخروطي و سختي ۶-۵، باعث گرديده است که از آن بعنوان صابون دست و مواد شوينده خانگي، جلاي دستي، چرم سازي، پودر ساينده دندان، پودر ساينده، شيشه تلويزيون و … استفاده مي شود. پوميس مورد استفاده در ماشين لباسشويي مي‌بايست سبك باشد تا شناور شود و همچنين باعث خورندگي دستگاه نشود، لذا انواع روشن تر كه قطعات خرده سنگي كمتري دارند مناسب تر است.

پاک کننده ها

پوميس و پوميسيت در تهيه صابون و پاک کننده ها کاربرد دارد.

پزشکي و دارو سازي
در پزشکي از پودرپوکه براي خشک کردن زخم ها استفاده مي شود. از پودر پوميس فاقد سيليس به علت خاصيت پاک کنندگي براي تهيه پودر دندان نيز استفاده مي شود. همچنين پودر پوميس براي زدودن چربي ها نيز کاربرد دارد.

حمل كننده

در هنگامي كه حفرات پوکه معدنی قروه به هم متصل باشند، قدرت جذب بالايي دارد، تخلخل به همراه مساحت سطح زياد از آن جذب كننده خوبي ساخته است و به عنوان حمل كننده كاتاليزورها، كف شوها، اسيد شويي، جمع كننده روغن، در كباب پزهاي گازي و… کاربرد دارد.

پركننده
پوميس بسيار دانه ريز، مشکی و خالص با اندازه هاي مختلف مي تواند به عنوان پركننده در رنگ و آسفالت بكار رود. انواع بسيار دانه ريز آن به عنوان پوزولان است كه از واكنش آن با هيدروكسيد كلسيم در سيمان، اجزاء تشكيل دهنده سيمان به يكديگر مي چسبند. خواص پوکه و كم هزينه بودن آن از آن فيلتر مناسب براي آب نوشيدني ها، نفت و سوخت ساخته است.

پوزولان

با استفاده از پوزولان به نسبت ۱۵ به ۳۵ درصد وزني، پوزولان مي‌تواند جايگزين سيمان پورتلند گران قيمت شود که كارپذيري آن را بالا برده و مقاومت تراكمي و كششي آن را افزايش مي‌دهد.

استاندارد‌ها ی پوکه معدنی در کشور  ها
مصالح
در ايتاليا انواع آن شامل ۵-۳، ۷-۳، ۱۰-۷، ۱۲-۱۰، ۱۵-۰ و ۱۸-۰ ميليمتر يا به صورت مخلوط، چگالي ۵۵۰ تا ۷۵۰ كيلوگرم بر متر مربع

مصالح سبك
از ۸ ميلی متركوچكتر، بتن ساختماني بر اساس وزن مخصوص خشك براي مصالح ريز دانه۸۸۰ كيلوگرم بر متر مربع تا ۱۱۲۰ كيلوگرم بر متر مربع براي انواع درشت دانه.

ساينده
از ۶ مش براي پاك كننده‌ها تا ۳۰ مش براي جدا دادن متغير است. درجه خلوص ۸۵/۹۹% يا ۹۵/۹۹% با توجه به درخواست مي‌باشد و اندازه ميانگين ذرات ۳۵۰، ۲۵۰،۱۵۰ و ۷۵ ميكرومتر. انواع با جداره نازك حفره‌ها ارجح‌ترند.

سنگ اسيد شويي
درشت و دانه هاي بالاي ۹/۱س.م

جايگزين‌ها
ساينده:
بوكسيت و آلومينا (آلوميناي پخته)، كروندم، الماس، دياتوميت، فلدسپار، گارنت، منيتيت، نفلين سينيت، اليوين، پرليت، ماسه سيليسي، تريپلي، استاروليت، كاربيد كلسيم و ايلمينيت.
پركننده ها:
تري هيدرات آلومينيم، باريت، كربنات كلسيم، كائولن، ميكا، نفلين سينيت، پرليت، پيروفيليت، تالك، سيليس ميكروكريستالين، پودر سيليس و سيليس سنتز شده، ولاستونيت.

پركننده كم چگال:
گلوله ريز و تو خالي شيشه اي و پلاستيكي.

فيلتر:
كربن فعال شده، آنتراسيت، آزبست، سلولز، دياتوميت، گارنت، منيتيت، پرليت، ماسه سيليسي، ايلمنيت.

مصالح سبك وزن:
رس منبسط شده، پرليت، شيل منبسط شده، ورميكوليت، زئوليت.

پوزولان:
دياتوميت، سولوي پخته يا خام خاكستر آتشفشاني، شيل اپالين.

آجر عايق حرارتي صوتي:
رس، دياتوميت، پشم، شيشه، پرليت منبسط شده.

You may also like...

09148525185