پوکه معدنی قروه و کاربرد خاکسترهای آتش فشانی

پوکه معدنی قروه و کاربرد خاکسترهای آتش فشانیReviewed by Fallah on May 16Rating:

پوکه معدنی قروه و خاکسترهای آتش فشانی در صنعت ساختمان سازی

پوکه معدنی قروه و خاکسترهای آتش فشانی در صنعت ساختمان سازی بعنوان مصالح روکش سطح جاده، شن ریزی کردن راه آهن، اجزاء سنگی بلوک ساختمانی است. پوکه معدنی در حال حاضر یکی از مواد مهم است که جایگزین شن و ماسه در استخرهای تصفیه فاضلاب ها و پس آبهای سنگین شده است.
ویژگی‌های منحصر به فرد اسکوریا به انضمام ساختمان حجره‌‌ای و توان سایندگی بالا سبب گردیده اسکوریا کاربردهای مختلف و متنوعی در صنعت داشته باشد.
اسکوریا و یا همان پوکه معدنی قروه در تصفیه خانه ها، آب با کیفیت مطلوب تر را در استحصال مجدد آن به دست می دهد، همچنین مدت زمان بهره برداری از پوکه قروه نسبت به شن و ماسه ۳ برابر بیشتر است. در ضمن با توجه به سبک بودن پوکه قروه، تخلیه کردن استخرهای تصفیه، ساده تر می شود.
پومیس در کشاورزی بدون خاک (hydroponics) کاربردهای مختلفی دارد و استفاده از اسکوریا(پوکه معدنی قروه) در این نوع کشاورزی قابلیت های کشت و بهره برداری را بالا می برد و همچنین پوکه دانه بندی شده با اندازه ۵ تا ۱۰ میلیمتر بعنوان اصلاح کننده و بهینه ساز خاک ضعیف و برای بهتر شدن آبیاری و زهکشی به کار می رود چرا که باعث می شود رطوبت درون خاک همچنان باقی بماندخشک نشود  و در پرورش گل و گیاه، تهویه مطبوع زمین های مسابقه، تهویه زمین چمن گلف و کود زمین های فقیر از مواد معدنی و ساخت مزارع کیوی کاربرد بسیار دارد و همچنین در مناطق خشک و یا مناطقی که احتیاج به ایجاد فضای سبز و باغبانی در نقاط خاص می باشد (گلخانه ها، ایجاد فضای سبز بر روی کانال های بتنی زیرزمینی و کشاورزی در مناطق کم آب)پوکه بعنوان لایه زیرین خاک به کار برده می شود که خواص مهم آن عبارتند از:
– حفظ آب و انتقال تدریجی آن به خاک
– کم کردن فشار خاک
– استفاده بهینه از حجم خاک
– بالابردن خاصیت معدنی و قدرت خاک بعلت وجود مواد معدنی در حد و درصد خاص

 

 

پوکه معدنی قروه

خاصیت سایندگی پوکه

پوکه معدنی قروه  نیز بعنوان یک ساینده بسیار خوب در صنایع استفاده می شود. ساخت کاغذ سنباده، صفحات دستگاه فرز، سنگ شور کردن پارچه ها و سنگ پا ازجمله کاربردهای سایشی پوکه معدنی قروه می باشد. پوکه از نظر شیمیایی خنثی و غیرقابل حل و فاقد خاصیت مغناطیسی می‌باشد چگالی آن پایین و حاوی مخلوطی از سیلیکات‌های نامنظم و اکسید آلومینیوم و لایه‌هایی از اکسید فلزات دیگر می‌باشد.
پوکه دانه‌بندی شده کاربردهای خاص و متنوعی در صنعت ساختمان و صنایع دیگر دارد، چنانچه استفاده از این محصول باعث کم شده هزینه، بالا بردن ضریب های اطمینان و قابلیتهای خاص فیزیکی و شیمیایی می‌گردد.
کاربرد عمده پوکه معدنی در صنعت ساختمان بعنوان مصالح، در مصارف نهایی در ترکیب و اجزاء سنگی بتن، روکش سطح جاده، نمای ساختمانها، تعمیر و نگهداری و ساخت جاده و مکمل انواع ملاتها می‌باشد.
البته ویژگی‌های خاص پوکه معدنی قروه مانند وزن مخصوص کم، استحکام تراکمی، ضرایب کشسانی و پایداری در برابر آتش و ضریب حرارتی مناسب، نارسا بودن در برابر حرارت و صوت سبب شده تا پومیس در بتن ساختمانی، قطعات پیش‌ساخته و پرکننده سبک کاربرد فراوان تری داشته باشد. پومیسیت نیز بعنوان یک ماده افزودنی پوزولانی برای بتن کاربرد دارد چنانچه می‌تواند مدت، توانایی و دوام بتن را افزایش و گرمای هیدراتاسیون را کاهش دهد.

مصالح ساختمانی

وزن مخصوص پوکه معدنی کمتر از یک است. نفوذ پذیری کم، مقاومت تراکمی کافی و مدول الاستیسیته پوکه معدنی باعث شده که از آن بعنوان مصالح مناسب در ستونهای سبک ته باز و ته بسته، پنل‌های پیش ساخته نمای ساختمانی، انوع آجرهای سبک با ابعاد مختلف، پنل‌های دیواری و سقفی پیش ساخته، پرکننده عایق سبک، بلوک‌های ساختمانی تزیینی و… ایجاد کرده است. کم شدن وزن بتن، جابجایی آن را آسان کرده، حجم ستونهای مورد نیاز و پی را کاهش داده و مقاوم سازی را کاهش می‌دهد. بلوک ساختمانی با ماسه و شن وزنی در حدود ۱۷ کیلوگرم دارد در حالی که مخلوط پومیس با ماسه و شن، وزن آن را به ۱۳ کیلوگرم کاهش می‌دهد. با افزایش رنگدانه، از پومیس برای ساخت بلوک های تزیینی رنگین استفاده می کنند.

عملیات ساختمانی و عمرانی

پوکه معدنی بعنوان پر کننده کف ساختمان و شیب‌بندی پشت بام، استفاده در ملات پشت کار (مانند سنگ نما و …)، انواع سیمان‌کاری‌های نما و رویه کاری، حائل بین خاک و بتن (مانند بتن‌های فونداسیون، پایه پل‌ها، دیوارتونل‌ها و سدها، سقف کانال‌های زیرزمینی، حائل بین دیوارهای طبقات زیرین با خاک)، ساخت انواع بتن سبک با مقاومت مناسب، تعمیر و نگهداری قطعات بتنی و انجام ایزولاسیون لوله‌های زیر آب رودخانه ها و دریاها کاربرد دارد.

ساینده ای به نام پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی و پومیسیت به عنوان ساینده مورد استفاده قرار می گیرند. خشن بودن پوکه، شکنندگی زیاد با شکستگی‌های مخروطی و سختی ۶-۵، باعث گردیده است که از آن بعنوان صابون دست و مواد شوینده خانگی، جلای دستی، چرم سازی، پودر ساینده دندان، پودر ساینده، شیشه تلویزیون و … استفاده می شود. پومیس مورد استفاده در ماشین لباسشویی می‌بایست سبک باشد تا شناور شود و همچنین باعث خورندگی دستگاه نشود، لذا انواع روشن تر که قطعات خرده سنگی کمتری دارند مناسب تر است.

پاک کننده ها

پومیس و پومیسیت در تهیه صابون و پاک کننده ها کاربرد دارد.

پزشکی و دارو سازی
در پزشکی از پودرپوکه برای خشک کردن زخم ها استفاده می شود. از پودر پومیس فاقد سیلیس به علت خاصیت پاک کنندگی برای تهیه پودر دندان نیز استفاده می شود. همچنین پودر پومیس برای زدودن چربی ها نیز کاربرد دارد.

حمل کننده

در هنگامی که حفرات پوکه معدنی قروه به هم متصل باشند، قدرت جذب بالایی دارد، تخلخل به همراه مساحت سطح زیاد از آن جذب کننده خوبی ساخته است و به عنوان حمل کننده کاتالیزورها، کف شوها، اسید شویی، جمع کننده روغن، در کباب پزهای گازی و… کاربرد دارد.

پرکننده
پومیس بسیار دانه ریز، مشکی و خالص با اندازه های مختلف می تواند به عنوان پرکننده در رنگ و آسفالت بکار رود. انواع بسیار دانه ریز آن به عنوان پوزولان است که از واکنش آن با هیدروکسید کلسیم در سیمان، اجزاء تشکیل دهنده سیمان به یکدیگر می چسبند. خواص پوکه و کم هزینه بودن آن از آن فیلتر مناسب برای آب نوشیدنی ها، نفت و سوخت ساخته است.

پوزولان

با استفاده از پوزولان به نسبت ۱۵ به ۳۵ درصد وزنی، پوزولان می‌تواند جایگزین سیمان پورتلند گران قیمت شود که کارپذیری آن را بالا برده و مقاومت تراکمی و کششی آن را افزایش می‌دهد.

استاندارد‌ها ی پوکه معدنی در کشور  ها
مصالح
در ایتالیا انواع آن شامل ۵-۳، ۷-۳، ۱۰-۷، ۱۲-۱۰، ۱۵-۰ و ۱۸-۰ میلیمتر یا به صورت مخلوط، چگالی ۵۵۰ تا ۷۵۰ کیلوگرم بر متر مربع

مصالح سبک
از ۸ میلی مترکوچکتر، بتن ساختمانی بر اساس وزن مخصوص خشک برای مصالح ریز دانه۸۸۰ کیلوگرم بر متر مربع تا ۱۱۲۰ کیلوگرم بر متر مربع برای انواع درشت دانه.

ساینده
از ۶ مش برای پاک کننده‌ها تا ۳۰ مش برای جدا دادن متغیر است. درجه خلوص ۸۵/۹۹% یا ۹۵/۹۹% با توجه به درخواست می‌باشد و اندازه میانگین ذرات ۳۵۰، ۲۵۰،۱۵۰ و ۷۵ میکرومتر. انواع با جداره نازک حفره‌ها ارجح‌ترند.

سنگ اسید شویی
درشت و دانه های بالای ۹/۱س.م

جایگزین‌ها
ساینده:
بوکسیت و آلومینا (آلومینای پخته)، کروندم، الماس، دیاتومیت، فلدسپار، گارنت، منیتیت، نفلین سینیت، الیوین، پرلیت، ماسه سیلیسی، تریپلی، استارولیت، کاربید کلسیم و ایلمینیت.
پرکننده ها:
تری هیدرات آلومینیم، باریت، کربنات کلسیم، کائولن، میکا، نفلین سینیت، پرلیت، پیروفیلیت، تالک، سیلیس میکروکریستالین، پودر سیلیس و سیلیس سنتز شده، ولاستونیت.

پرکننده کم چگال:
گلوله ریز و تو خالی شیشه ای و پلاستیکی.

فیلتر:
کربن فعال شده، آنتراسیت، آزبست، سلولز، دیاتومیت، گارنت، منیتیت، پرلیت، ماسه سیلیسی، ایلمنیت.

مصالح سبک وزن:
رس منبسط شده، پرلیت، شیل منبسط شده، ورمیکولیت، زئولیت.

پوزولان:
دیاتومیت، سولوی پخته یا خام خاکستر آتشفشانی، شیل اپالین.

آجر عایق حرارتی صوتی:
رس، دیاتومیت، پشم، شیشه، پرلیت منبسط شده.

You may also like...

09148525185