پوکه معدنی قروه و مراحل پیدایش پوکه یا همان اسکوریا

پوکه معدنی قروه و مراحل پیدایش پوکه یا همان اسکوریاReviewed by Fallah on Jul 21Rating:

 

پوکه ساختمانی: پوکه قطعه ای از قطر حدود ۴ اینچ (۱۰ سانتیمتر) قطر دارد. نمونه ای با شکل گرد مانند این احتمالا از یک آبرفت آتشفشانی منفجر شده است. این عکس توسط Jonathan Zander گرفته شده است و تحت مجوز مستندات آزاد گنو استفاده می شود .

پوکه

پوکه ساختمانی چیست؟

پوکه ساختمانی(پوکه معدنی) یک سنگ آذرین تیره رنگ با حفره هایی مانند حفره هایی مانند

حباب است که به صورت حباب ها شناخته می شود. این رنگ از رنگ مشکی یا خاکستری تیره

تا قهوه ای مایل به قرمز عمیق است. پوکه معدنی قروه معمولا ترکیبی شبیه به بازالت دارد اما همچنین می تواند یک ترکیب مشابه آندزیت داشته باشد.

بسیاری از مردم بر این باورند که قطعات کوچک پوکه معدنی قروه مانند خاکستر تولید شده در کوره های زغال سنگ است. این باعث شده که ذرات پوکه به عنوان “گرما” نامیده شوند و آتشفشان های کوچکی که فسفر را جذب می کنند به عنوان “مخروط های سایشی” نامیده می شود.

پوکه معدنی قروه

پوکه : نمونه نشان داده شده است در حدود دو اینچ (پنج سانتی متر) در سراسر.

فرم فرم Scoria چیست؟

اسکوریا یا همان پوکه معدنی قروه هنگامی شکل می گیرد که ماگما حاوی مقدار زیادی گاز حل شده از یک آتشفشان جریان می یابد یا در طی فوران نفوذ می کند. همانطور که سنگ مذاب از زمین می آید، فشار روی آن کاهش می یابد و گاز محلول در شکل حباب ها فرار می کند. اگر سنگ مذاب قبل از اینکه گاز از بین رفته باشد، حباب ها در حفره های کوچک یا بلند دراز می شوند. این سنگ آذرین تیره رنگ با حباب ها به عنوان اسکوریا شناخته می شود.

هنگامی که برخی از آتشفشان ها فوران می کنند، عجله از گاز خارج می شود.این گاز یک بار در ماگما در زیر حل شده است. گاز اغلب ذرات کوچک ماگما را می سوزاند که از طریق هوا پرواز می کنند. این عمل می تواند پوشش زمین از scoria را در اطراف آستانه آتشفشانی، با سنگین ترین رسوبات در طرف عقب، تولید کند.

ذرات کوچک از scoria که چشم انداز اطراف آتشفشان را پر می کنند، اگر به اندازه ۲ میلی متر و ۶۴ میلی متر باشند، به عنوان “لیدیلی” شناخته می شوند.ذرات بزرگتر به عنوان “بلوک” شناخته می شوند.

اتشفشان و تولید پوکه معدنی قروه

مخروط مخروطی Scoria: طراحی هنری نشان دهنده منبع ماگما زیر سطح و لایه لایه ای از اسکوریا در یک فوران مخروطی است. تصویر توسط USGS

مخروط سیلندر

بیشتر پوکه به سمت زمین در نزدیکی دریچه سقوط می کنند تا تپه ای شکل مخروطی به نام “مخروط سیلندر” ایجاد شود. مخروط های مخروطی عموما آتشفشان های کوچک تولید شده توسط فوران های کوتاه با عمودی عمودی کمتر از چند هزار فوت است. آنها معمولا شیب دار هستند، زیرا اسکوریا دارای زاویه ۳۰ تا ۴۰ درجه است. در بعضی از نقاط جهان، مخروط های سیلندر در خوشه های چند تا صدها مخروط مختلف قرار می گیرند. این مناطق به نام “حوزه های آتشفشان” نامیده می شود. (برای مشاهده یک منظره آتشفشان سان فرانسیسکو در آریزونا، که در آن صدها مخروط سیلندر دیده می شود، تصویر زمین زمین را در این صفحه مشاهده کنید.)

مخروط مخروطی مونا کیا: یک مخروط سیبری قرمز و یک چشم انداز پوشش داده شده با ذرات در Mauna Kea، هاوایی. عکس توسط اسکات ایازاکا، USGS.
 ماگما و پیدایش پوکه معدنی

جریانهای گدازه و Basalts Vesicular

برخی جریانهای گدازه ای که اخیرا فوران شده اند، گاز فراوانی دارند. حباب های گاز در جریان به سمت بالا به سمت سطح در تلاش برای فرار در حالی که گدازه هنوز هم جوش است. با این حال، هنگامی که گدازه شروع به تثبیت می کند، حباب ها در سنگ به دام افتاده اند. این حباب های گاز به دام افتاده به عنوان vesicles شناخته می شود. اگر قسمت فوقانی جریان جریان گدازه حاوی غلظت زیادی از واژینال باشد، آن را اغلب نامیده می شود scoria یا basaltic basaltic. این مواد اغلب دارای وزیکول های کمتر و گرانوی خاصی نسبت به گلهای لیلیلی هستند

Stromboli ejecta: ماگما از فوران در آتشفشان استرومبولی دمیده می شود. این نوع فوران باعث ایجاد ساییدگی های کوچک Scoria به نام .پوکه معدنی در مریخ

 

آنالوگ بطری آشامیدنی

آیا تا کنون به آرامی یک بطری حاوی نوشیدنی گازدار باز کرده اید و حباب های گاز را روی دیواره های بطری مشاهده می کنید؟ پس از آنکه مهر و موم بر روی بطری شکسته شد، حباب ها بزرگتر می شوند و از بطری فرار می کند و پس از آن عجله فوم می شود. افت فشار و فرار از گاز از یک نوشیدنی همان فرآیند است که زمانی رخ می دهد که ماگما کم فشار، همانطور که از یک دریچه آتشفشانی ظاهر می شود. فوم معادل آن است که بر روی جامد شدن خواهد بود.

پوکه معدنی در مریخ: این تصویر یک میدان را روی مریخ نشان می دهد که

با قطرات پوکه، که از یک آتشفشان مریخ سرچشمه می گیرد، نشان می دهد. قطعه اسکوریا مریخ در پیش زمینه حدود ۱۸ اینچ است و در سطح مریخ توسط روح روور یافت شده است. تصویر ناسا

 

مخروط سیلندر خورشید غروب آفتاب

پوکه معدنی قروه را با Pumice اشتباه نگیرید

سنگ آذرین حاملگی بسیار شبیه به اسکوریا است که پمسیس است. چند تفاوت وجود دارد که می تواند برای تشخیص آنها استفاده شود. اول رنگ آنهاست.اسکوریا تقریبا همیشه سیاه یا خاکستری تیره است تا قهوه ای مایل به قرمز، در حالی که پمیک تقریبا همیشه سفید تا قهوهای مایل به سبز به نور قهوهای مایل به قرمز است. این تفاوت رنگ نتیجه ترکیب آنها است. اسکوریا از ماگما های بازالتی شکل می گیرد، در حالی که پومیس از ماگما های ریولیت تشکیل میشود – که معمولا حاوی گاز بیشتری است.

پمیک دارای غلظت بسیار بالایی از حباب ها است – بسیاری از دیوار بین آنها بسیار نازک است. حشرات در پشم حاوی هوا کافی است که سنگ در آب شناور می شود. دیوارهای ضخیم اسکوریا آن را به اندازه کافی سنگین می کنند.

در نهایت، هنگامی که نزدیک به یک لنز دست مشاهده می شود،

شما اغلب می توانید کریستال های معدنی کوچک را در scoria مشاهده کنید. با این وجود مشاهده دقیق پمسیس نشان دهنده یک بافت شیشه ای مشابه ابسیدین است .پومیس عمدتا از مواد شیشه ای به جای کریستال های معدنی تشکیل شده است.“شیشه” یک ماده غیر کریستالی است. در مورد پمسیس، آنقدر سریع خنک شد که اتم ها قادر نبودند خود را به ساختارهای کریستالی سفارش دهند.

راک و مینرال کیت: 

دریافت سنگ، معدنی و یا کیت فسیلی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مواد زمین. بهترین روش برای یادگیری در مورد سنگ ها، داشتن نمونه هایی برای آزمایش و معاینه است.

کاربرد پوکه معدنی

جمع آوری گسترده: عکس هایی از “aggregate clay aggregate light”،

یک scoria به صورت یکسان است که توسط گرم کردن انواع خاصی

از خاک رس در یک کوره چرخشی تولید می شود. مواد ارگانیک و رطوبت در خاک رس گاز تولید می کنند که موجب ایجاد حفره هایی مشابه با اسکوریا می شود. مستقیما از کوره، ماده دارای بیرونی صاف است، اما هنگامی که ساختار vesicular را شکسته، در معرض آن قرار گرفته است. دانه بندی گسترده به عنوان سنگ چشم انداز، بتن سبک وزن، پر شدن سبک وزن و به عنوان یک بستر برای هیدروکلاست استفاده می شود. تصویر مالکیت عمومی توسط Leca67 .

استفاده از  (پوکه معدنی قروه) Scoria

یکی از کاربردهای اصلی پوکه معدنی قروه  در تولید سنگین وزن است. Scoria به اندازه مورد نظر خرد می شود و برای انواع استفاده می شود.

بتون ساخته شده با اسکوریا به طور معمول وزن حدود ۱۰۰ پوند در هر فوت مکعب است. این صرفه جویی در وزن نسبت به بتن ساخته شده با شن و ماسه معمولی است که حدود ۱۵۰ پوند در هر فوت مکعب وزن دارد. این صرفه جویی در وزن اجازه می دهد که ساختمان ها با فولاد ساختاری کمتر ساخته شوند. هوا که در پوکه قروه به دام افتاده است، بتن سبک وزن را بهتر است.ساختمان های ساخته شده با این بتن سبک وزن می تواند هزینه های گرمایش و خنک سازی پایین تر داشته باشد.

اسکوریا خرد شده به عنوان گرانول سقف، پوشش زمینی در پروژه های

چشم انداز و بعنوان بستر در باغبانی هیدروپونیک استفاده می شود. بسیاری از فروشندگان به مشتریان گزینه انتخاب مواد سیاه، قهوه ای یا قرمز را ارائه می دهند. اسکوریا همچنین به عنوان ریز رپ، سنگ زهکشی، و فلز جاده کم کیفیت استفاده می شود. مقدار کمی از اسکوریا به عنوان سنگ سونا و به عنوان یک گرما در گرمایش کباب استفاده می شود.

جایگزین Scoria

جایی که اسکوریا در دسترس نیست، می توان از سنگ شکنی در یک کوره

دوار تحت شرایط کنترل شده، می توان از یک سنگین وزن استفاده کرد. با نوع مناسب شیل، مواد دارای خواص، ظاهر و حبابهای اسکوریا هستند. این به نام “aggregate expanded”، “clay expanded” یا “rock rocks” نامگذاری شده و برای مقاصد مشابه crushed scoria مورد استفاده قرار می گیرد.

You may also like...

09148525185