پوکه معدنی ساختمانی و فرایند از تولید به مصرف

پوکه معدنی ساختمانی و فرایند از تولید به مصرفReviewed by Fallah on Sep 16Rating:

پوکه معدنی ساختمانی چیست؟

پوکه معدنی ساختمانی یک شکل بسیار متخلخل از سنگ های آتشفشانی غنی شده است که معمولا از کولون بسیار سبک است. چگالی واقعی آن، یعنی چگالی ماده پودر، بین ۲ تا ۳ کیلوگرم در دسی بل است و تراکم آن، یعنی تراکم مواد غوطه ور شده، بین ۰٫۳ تا ۰٫۸ کیلوگرم در دسی متر است. به عبارت دیگر، پوکه معدنی بسیار سبک است. این تقریبا قوام مخلوط ماسه و شن و ماسه است که گرانول های فردی متخلخل هستند که به طور معمول در آب شناور می شوند و یا به آرامی فرو می روند. ذرات پوم یا دور یا زاویه ای هستند و قطر آنها تا ۶۵ میلی متر است. برای به دست آوردن مواد ساختمانی خوب، باید فقط ذرات در محدوده اندازه های ۱ تا ۱۶ میلی متر استفاده شود.

پوکه معدنی ساختمانی و فوران اتشفشان

 

 فوران آتشفشانی

علاوه بر پوکه رنگ سیاه، انواع مختلفی از رنگ های تیره که به عنوان گدازه، توف و غیره نامیده می شوند نیز وجود دارد. آنها همچنین می توانند به عنوان مصالح ساختمانی استفاده شوند، اما پوکه معدنی ساختمانی قروه  بهتر می شود،
پوکه معدنی ساختمانی قروه دارای ترکیب شیمیایی زیر است:
سیلیس SiO 2 تقریبا ۵۵٪
آلومینا Al 2 O 3 تقریبا ۲۲٪
قلیایی K 2 O + Na 2 O تقریبا ۱۲٪
اکسید آهن Fe 2 O 3 تقریبا ۳٪
اهک CaO تقریبا ۲٪
مگنزیا MgO تقریبا ۱٪
تیتانیا TiO 2 تقریبا ۰٫۵٪

پوکه چطوری به وجود می آید .

پوکه در طی فوران های آتشفشانی رخ می دهد، زمانی که سنگ مذاب به صورت غوطه وری مخلوط با گاز قبل از خروج از آن می شود (شکل ۵). ذرات نور، اسفنجی بوسیله باد بوجود می آیند. وقتی که آنها سرد می شوند و به زمین می افتند، ذرات انباشته می شوند تا سنگ های پومیس یا سنگ های رسوبی تشکیل دهند. گاهی اوقات سنگ مذاب بسیار سنگین است که از بین می رود و در نتیجه آن جریان می یابد و در پایه آتشفشان به عنوان یک تشکیل جامد، نسبتا همگن، معمولا تا حدودی کمتر متخلخل جمع می کند. بیشتر این رسوبات گدازه را می توان به بلوک های سنگی طبیعی برای استفاده مستقیم در کارهای ساختمانی برش داد.

پمسی کجاست؟

بیشتر پمیکس در سمت پایین آتشفشان ها یافت می شود (شکل ۶).
پا P11.GIF

پوکه معدنی ساختمانی و رسوب پوکه
شکل ۶: رسوبات پوکه معدنی در سمت پایین آتشفشان
متوسط ​​سپرده شل است با ضخامت لایه ۵۰ تا ۳۰۰ سانتیمتر. پوکه همیشه باید تحت نظارت متخصص و به طور تصادفی استخراج شود.

ضخامت پوسته پوکه با افزایش فاصله از مرکز فوران کاهش می یابد.
اندازه ذرات پماسی از پودر فوق العاده (۰-۲ میلی متر) تا شن و ماسه (۲-۸ میلی متر) تا ماسه (۸-۶۵ میلی متر) متغیر است. تخلخل ذرات می تواند به ۸۵٪ برسد، به این معنی که ۸۵٪ از کل حجم شامل “هوا” و تنها ۱۵ درصد از مواد جامد است. تخلخل بالا آن خواص عایق حرارتی پمیک خوب را می دهد و بسیار سبک است.
رسوبات پوکه قدیمی در مناطقی با آتشفشان یکبار فعال، با یک لایه هوموس ضخامت ۰٫۲ تا ۱ متر پوشیده شده است. هنگام استخراج آن باید مراقب باشید که هیچ هوموس در پماس مخلوط نشده باشد. اگر یک منطقه بزرگ در حال استخراج، به عنوان مثال برای یک پروژه مسکن، بعد از آن هوموس باید جایگزین شود تا از فرسایش و آسیب زیست محیطی ناشی شود.

پا P12.GIF

استخراج پوکه معدنی ساختمانی
شکل ۸: استخراج پومیس

پوکه معدنی چه خواصی دارد؟

پوکه معدنی دارای خواص عالی است. به عنوان یک مصالح ساختمانی:
خیلی سبک
ارزان
نسوز
مقاوم به آفات
آسان برای کار با
جذب صدا
عایق حرارتی
تعادل دما (شکل ۹، ۱۰ و ۱۱)

 

پوکه معدنی ساختمانی

چه نوع ساختمان هایی را می توان از پوکه ساخت؟
مواد پایه پومیس را می توان برای ساخت انواع ساختاری استفاده کرد:
خانه های یک طبقه
آپارتمان ها (تا چهار طبقه)
کارگاه ها و انبارها
مدارس

You may also like...

09148525185