تفاوت شیب بندی فوم بتن با پوکه معدنی

تفاوت شیب بندی فوم بتن با پوکه معدنیReviewed by Fallah on Oct 31Rating:

شیب بندی پوکه معدنی

شیب بندی پشت بام ابتدا ارتفاع شیب بایستی به نسبت هر یک متر یک سانتی متر از محل کف شور محاسبه گردد ؛
بعد به صورت ستاره شیبب ندی شودای کروم بندی انجام شده ، با مواد استاندار مقدار شیبهای تعیین شده پرگردند .
درحال حاضر بهترین مواد پرکننده که هم سبک باشد و هم عایق صدا و حرارت پوکه معدنی سفید بستان آباد می باشد.
البته بعضی از سازنده ها از شکسته های اسکوریا( سنگ پا) که به پوکه قروه معروف شده اند و به رنگ قهوه ای
یا سیاه می باشند و یا از فوم بتن به جای Pumice (پوکه معدنی سفید ) بستان آباد استفاده می کنند که
در پایین بصورت مختصر تفاوت بین پوکه معدنی بستان آباد با سنگ پای قروه و فوم بتن که در وبلاگ  نوشته شده است
آورده شده است :

نحوه شیب بندی با پوکه معدنی قروه

اصولا. شیب بندی کف واحدهای ساختمانی و همچنین پشت بام ،زمانی انجام می گیرد که کار کروم بندی انجام شده باشد؛ هم در شیب بندی پوکه ای و هم در شیب بندی فوم بتن این کروم بندی بایستی بدرستی اجرا گردد.

بعضی از دوستان نوشته اند که شیب بندی با پوکه معدنی سیاه و سبک قروه به همراه ترکیبی از

سیمان باید انجام گردد در حالیکه جهت شیب بندی و کف سازی با پوکه معدنی قروه به هیچ عنوان

نیازی به ترکیب با سیمان یا ماسه یا هیچ ماده دیگری وجود ندارد. پس از کروم بندی ، کافی است

پوکه معدنی ، روی پشت بام و کف واحد ها به تناسب میزان کروم بندی ریخته شده و صاف گردد.

سپس سایر عملیات ساختمانی انجام می گردد. یعنی اگر قرار هست کف واحد ها سنگ یا سرامیک گردد

کافی است طبق روال و عرف معمول ملات سیمانی ریخته شده و همزمان عملیات سنگ کاری یا سرامیک کاری انجام گردد.

شیب بندی

شیب بندی

اما جاهاییکه قرار هست قیر گونی یا ایزوگام گردند بعد از عملیات شیب بندی با پوکه معدنی ،لازم هست یک لایه نازک سیمان کشیده شود که عملیات قیرگونی بدرستی اجرا گردد.

اما بعضی از تفاوتهایی که باعث شده اکثر مهندسین ساختمانی از پوکه معدنی قروه برای شیب بندی استفاده کنند به شرح زیر می باشند:

۱-یکی از ویژگیهای بسیار مهم پوکه معدنی قروه عایق بودن آن است .پوکه معدنی قروه هم عایق صدا و صوت هست و هم عایق دما. یعنی همزمان با اینکه عملیات شیب بندی کف واحد ها اجرا می گردد عایق بندی صوت و حرارت نیز انجام می گردد . امروزه یکی از مباحث مهم در صنعت ساختمان سازی عایق سازی ساختمانها است.از آنجاییکه کار ساختمان سازی بسیار پر هزینه می باشد، نمی توان با سهل انگاری و عدم داشتن اطلاعات کافی ، تنها با آزمون و خطا یا حرف آدمهای غیر حرفه ای کاری را انجام داد که کیفیت ساخت را زیر سئوال ببرد.

۲- فوم بتن تنها ترکیبی از سیمان ، آب و مواد شیمیایی حجم دهنده و کف کننده هست .

دوستان به اشتباه نوشته بودند که برای هر متر مکعب فوم بتن مقدار ۶ تا ۷ کیسه سیمان لازم هست درحالیکه به هیچ عنوان کمتر از ۸ کیسه سیمان برای هر متر مکعب نبایستی مصرف گردد. با توجه به اینکه ترکیب فوم بتن مشخص گردید و تنها آب و سیمان می باشد که پف کرده است مسلما بعد از خشک شدن کامل و از دست دادن بخشی از رطوبت در طول زمان بتدریج ترک بر می دارد.حتی در چند روز اول بعد از فوم بتن ریزی نیز شاهد ایجاد ترک در گوشه و کنار دیوار ها و وسط فوم بتن خواهید بود که این قضیه در طول زمان باعث تجمع موریانه و سایر حشرات خواهد گردید.


فوم بتن و شیب بندی۳- در اکثر مواقع دیده شده که بدلیل کیفیت پایین ماده شیمیایی حجم دهنده یا بدلیل ترکیب کم سیمان ، فوم بتن سفتی خود را از دست داده و حتی با حرکت کردن روی آن متوجه نرمی و سستی فوم بتن خواهید بود که در این صورت هیچ راهی برای مقابله با این قضیه نخواهید یافت.

۴-در حین اجرای عملیات ساختمانی بخصوص موقع اجرای سقف ها مقداری خورده ریزه های فوم های کار گذاشته شده در سقف ،روی کف واحد ها ریخته شده است که موقع فوم بتن ریزی با آن ترکیب شده و در لابه لا یا روی فوم بتن قرار می گیرند . دقیقا جاهاییکه این مواد وجود دارند خود بخود فوم بتن پوکیده می شود درحالیکه در شیب بندی با پوکه معدنی قروه همه اینها پوشیده می شوند.

۵-پوکه معدنی قروه با توجه به معدنی بودن و خواص منحصر به فرد خودش باعث از بین رفتن حشرات موذی و موریانه در کف و سقف واحد های ساختمانی می گردد.

پوکه معدنی و انواع آن

پوکه معدنی گدازه های حاصل از فوران آتشفشانی است که در طول سالیان متمادی سرد شده و هم اکنون استخراج شده و به خاطر داشتن خصوصیات منحصر به فرد در بخشهای مختلف مورد مصرف قرار می گیرد.

در فرهنگ عامیانه پوکه معدنی دو نوع می باشد :

الف ) اسکوریا(scoria ) که همان پوکه معدنی سبک و قروه می باشد.

این ماده معدنی عایق  بسیار مناسب صدا و حرارت می باشد بطوریکه تا ۷۶۰ درجه سانتی گراد هیچ تغییری در شکل و اندازه آن ایجاد نمی گردد. درجه سختی بسیار بالا و سبکی وزن آن از خصوصیات بارز این ماده معدنی است که باعث شده در صنعت ساختمان برای تولید بلوک سبک پوکه ای و همچنین شیب بندی کف واحدها و پشت بام از جایگاه ویژه ای برخوردار باشد. از مرغوبترین معادن اسکوریا دنیا ، معادن پوکه های سیاه و سبک دامنه های کوه زاگرس در شهر قروه  می توان نام برد. که هم اکنون پوکه های این معادن به دلیل مرغوبیت بالا به کشورهای همسایه صادر می گردند.

در استخراج و فرآوری پوکه های معدنی قروه هیچ نوع تغییر شکل یا اندازه ای داده نمی شود بلکه به همان صورت طبیعی استخراج گردیده و صرفا بدلیل مصارف مختلف ، عملیات مربوط به دانه بندی در سرندهای مخصوص انجام شده و سپس روانه بازارهای داخلی و خارجی می گردند.

You may also like...

09148525185